Türk futbolunun yetiştirmiş olduğu en iyi isimlerden birisi olan Aykut Kocaman, Konyaspor’da iyi işler yapmaya devam ediyor. Ligin ikinci yarısında fırtına gibi esen takımın sırrı belli oldu.

Daha Fazla Kamp Yaptılar

Konyaspor, Aykut Kocaman’ı takımın başına getirdikten sonra adeta şaha kalktı. Üst sıraları zorlayan ekibin ortaya çıkan istatistikleri, diğer kulüpleri geride bırakmış durumda. Bunun birçok nedeni var. İlk yarı biterken takımlar, yaklaşık olarak 12 gün kamp yapmıştı. Yeşil beyazlı ekip ise 16 gün boyunca, ikinci devrenin hazırlıklarını sürdürdü. Dikkat çeken bir diğer durum ise takımın koşu mesafesi oldu. Sezonun ikinci bölümünde üç maç oynayan kulüp, bu maçlarda tam 114.KM’lik bir koşu yaptılar. Özellikle Bursaspor’a karşı oynanan mücadelede, bu sayı 119 KM oldu. Normal şartlar altında böyle bir mesafe, genellikle Şampiyonlar ligi takımları tarafından kat ediliyor.

Ayrıca yeşil beyazlı ekip, en fazla sprint yapan takım oldu. 3 karşılaşmalık dönem içinde 28.6 KM gibi bir mesafe koşuldu. Kulübün savunma yapısı da değişti. İlk devrede kalesine gelen her 11 şuttan bir tanesi gol oluyordu. Ancak ikinci bölümde bu rakam 38 şuttan bir tanesi şekline geldi. Aykut Kocaman ile birlikte savunma hattının çok iyi bir performans gösterdiği dikkatlerden kaçmadı.

Kompakt Oyun Beğeni Topluyor

Yeşil beyazlı takım, kompakt oyun konusunda da fark yaratmış durumda. Aykut Kocaman’ın en önem verdiği konuların başında gelen kompakt futbol çerçevesinde sayı 984 m2 olmuş durumda. Yani kulüp, ligde dar alan içinde oynayabilen en iyi 2.ekip oldu. Tüm bu istatistikler, takımın geldiği noktayı ve elde etmiş olduğu başarıyı göstermesi açısından büyük bir önem taşıyor.

Daha öncede Konyaspor ile çalışan Aykut Kocaman büyük başarılara imza atmıştı. Tarihinde ilk defa Ziraat Türkiye Kupasında finale çıkan yeşil beyazlılar, kupaya uzanan ekip olmuştu. Sonrasında ise UEFA Avrupa liginde mücadele etmeye hak kazanmıştı. Aykut Kocaman bu sene de takımını Avrupa kupalarına taşımayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here