Şampiyonlar liginde Porto ile Roma takımları karşı karşıya gelmiş ve ev sahibi ekip uzatma dakikalarında atmış olduğu gol ile turu geçmişti. Ancak Roma, Cüneyt Çakır’ın yönetimine itiraz etmişti. UEFA bu konuda bir açıklama yaptı ve Türk hakemin haklı olduğunu dile getirdi.

Resmi Siteden Açıklama Geldi

Porto ile Roma takımlarının arasında yapılan müsabakaya Cüneyt Çakır damgasını vurmuştur. Türk hakemliğinin başarılı temsilcisi olan Çakır’ın, özellikle Porto’nun kazanmış olduğu penaltıda yanlış karar verdiği söylenmişti. Ancak UEFA kararın doğru olduğunu örnekler ve maçtan paylaşılan görüntüler ile izah etti.

Pozisyonda Ofsayt Yok

Maçın uzatma anlarında yaşanan bir pozisyonda Cüneyt Çakır penaltı vermişti. Bunun üzerine Roma takımının oyuncuları itiraz etmişti. Hakem de bundan dolayı VAR’a gitmiş ve pozisyona bakmıştı. Sonrasında ise penaltı atışı kullanılmıştı. UEFA, bu kararın doğru olduğunu bir görsel ile açıkladı. Buna göre pozisyon öncesinde ofsayt yok denildi. Bir çizgi çekildiği zaman Romalı futbolcunun daha önde olduğu anlaşılıyor yorumu yapıldı. Böylelikle Roma’nın itirazının yersiz olduğu söylendi.

Roma’nın Penaltı Beklediği Pozisyon

Bunun yanı sıra maçın 121. Dakikasında Romalı bir oyuncu yerde kalmıştı. Romalı futbolcular bu defa kendilerine neden penaltı verilmediği konusunda itiraz etmişlerdi. UEFA bu konuda da bir açıklama yaptı ve şunları söyledi;

Pozisyon yaşandığı zaman Cüneyt Çakır sahip olduğu kulaklık ile VAR odasındaki hakemler ile hemen iletişime geçti. Onlara danıştı. Öncesinde ise pozisyona çok yakın bir yerde bulunuyordu. Bundan dolayı VAR’a gitme gereği hissetmedi. Fakat buna rağmen işi riske atmak istemedi ve VAR odasında yer alan hakemlere belli bir süre verdiler. Onlar da birkaç farklı açıdan bu pozisyonu izlediler. Sonrasında herhangi bir faulün olmadığını tespit ettiler. Böylelikle hakemin verdiği kararın doğru olduğunu söylemek gerekiyor, denildi.

Roma Takımı Çok İtiraz Etmişti

Roma takımının Porto deplasmanında oynadığı maç çok büyük bir heyecana sahne olmuştu. Özellikle uzatma anlarında hakemin vermiş olduğu kararlara yoğun bir biçimde itiraz edilmişti. Ancak yapılan açıklama ile tüm kararların doğru olduğunun altı çizildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here