Süper Lig’in 23 hafta maçları öncesi merakla beklenen Beşiktaş – Fenerbahçe maçının hakemi belli oldu. Dev derbide FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır görev yapacak. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada bu hafta oynanacak karşılaşmaların hakem listesi paylaşıldı. İşte detaylar.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile Chelsea arasında oynanan maçı yöneten ve gösterdiği performansla kamuoyunda hakkında övgüyle bahsedilen Cüneyt Çakır, dev derbinin de hakemi oldu. 25 Şubat Pazar günü, Vodafone Park’ta saat 19:00’ta başlayacak maçta deneyimli ismin yardımcılıklarını Tarık Ongun ve Bahattin duran yapacak. Maçın dördüncü hakemi olarak açıklanan isim ise Barış Şimşek.

 

Dinlenmeden Göreve

Daha önceki haftalarda Avrupa organizasyonlarında hafta içi görev yapan hakemlerin hafta sonundaki maçlarda dinlendirilmesi yönünde bir teamül uygulanıyordu. Ancak bu maçta bu yazısız kaide uygulanmadı. Son haftalarda hakemler ve federasyon üzerinde yoğunlaşan tartışmalar sonrasında bu kararın alındığı söylenildi.

Cüneyt Çakır’ın ülkemizde yönettiği karşılaşmalarda Avrupa maçlarında gösterdiği performansı göstermemesi ise birçok futbol severin nedenini merak ettiği konular arasında. Ünlü spor yorumcularının bu konuda yaptığı açıklamalardan çıkarılan ortak sonuç ise ligde hakem üzerinde baskının daha fazla olması.

Avrupa Basınından Övgü Alıyor

FIFA kokartlı hakemin dünyada Top Class listesindeki hakemler arasında yer aldığı biliniyor. UEFA Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi gibi kulüp organizasyonlarının yanı sıra Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda da düdük çalan Cüneyt Çakır, UEFA ve FIFA’nın en çok güvendiği isimler arasında yer alıyor. Gözlemci raporlarında sürekli yüksek puanlar alarak yerini perçinleyen Çakır, yurt dışında yayın yapan gazetelerden de övgü dolu sözlerle adından söz ettiren bir isim.

Tecrübeli hakem için Chelsea – Barcelona maçından sonra da özelikle sosyal medya üzerinden son derece olumlu eleştiriler gelmişti. Bazı eski hakemlerin kendilerine ait sosyal medya hesaplarından Cüneyt Çakır için “Dünya’nın en iyisi” ibaresini kullanması dikkat çekti.

Halis Özkahya Kızağa Çekildi

Ligde bu hafta oynanacak mücadelede görev yapacak isimler arasında Halis Özkahya’nın olmaması dikkat çekti. Tartışmalı kararlara imza atan Ali Palabıyık ve Bülent Yıldırım bu hafta da görev alırken, Özkahya bu haftayı dinlenerek geçirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here