Japonya'daki Voleybol Ligi ekiplerinden Denso Airybees'de yardımcı antrenör olarak görev yapan Can Derhioğlu, Japon voleybolu ile ülkemiz arasındaki farklar ve kariyer planlarından bahsetti.

Bir dönem A milli kadın voleybol takımında yardımcı antrenörlük görevinde de bulunan ve sonrasında kariyerine Japonya'da devam etme kararı alan Derhioğlu, Japonya Ligi'nde nasıl voleybol oynandığını anlattığı röportajında, ülkemizdeki takımlardan birini çalıştırmak istediğini de belirtti. İşte konuşmadan öne çıkan başlıklar.

"Bizim Antrenmanlarımız Daha Zorlu"

Röportaja iki ülkenin voleybol anlayışındaki farklılıklara değinerek başlayan Can Derhioğlu, Japonların daha çok oyun ağırlıklı bir mentalitesi olduğuna vurgu yaparak, oyuncu ve hakem performansları üzerinde çok durulmadığını söyledi. Konuşmasında çalıştırdığı takıla elde ettiği başarılara da değinen genç antrenör şu ifadeleri kullandı.

"Japon voleybol liginde 8 takım mücadele veriyor. Normal sezonu ilk altı sırada bitiren ekipler play off oynama hakkı elde ediyor. Daha sonra bu takımların oluşturduğu tek devreli ligi birinci bitiren takım direk finale çıkıyor. İkinci ve üçüncü sıradaki takımlar da bir maçlık bir yarı final oynuyor. Biz geçen sezon ligi dördüncü sıradan tamamladık. Burada önemli bir turnuva olan İmparatorluk Kupası'na katıldık ve finale kadar yükseldik. Daha bir yıllık bir takım olduğumuz düşünüldüğünde bu başarı gayet iyi."

Röportajın devamında iki ülkenin oyun stillerini karşılaştıran başarılı çalıştırıcı şunları söyledi. "Oyun anlamında aslında mücadelenin aynı seviyede olduğunu söyleyebilirim. Antrenmana ayrılan süre de hemen hemen aynı. 2, 2.5 saatlik bir idman yapılıyor ancak bizde daha sert bir antrenman süreci olduğunu düşünüyorum."

"Hedefim Kendi Takımımı Çalıştırmak"

Japonya'da şu anda mutlu olduğunu ancak Türkiye'ye dönmek de istediğini ifade eden Can Derhioğlu, "İleride asıl amacım kendi takımımı çalıştırmak. Baş antrenörlük için artık hazır olduğumu düşünüyorum. Böyle bir şans bulursam değerlendiririm ama olmazsa da soru değil çünkü bu ülkeyi seviyorum ve artık iyice alıştım. Daha uzun vadeli planlarımda da ülkemizdeki voleybola hizmet etmek var. İdari anlamda bir görev alıp Türk sporuna katkıda bulunmak istiyorum" dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here