Dünyayı saran korona virüs salgınında her gün yeni bir sporcu daha hastalığını ve yapılan test sonucunun pozitif çıktığını duyuruyor. Sporun her alanında görülen virüs salgını en çok sporcuları etkiledi.

Korona Virüsten Etkilenen Sporculara Kötü Haber

Ama sporculara kötü haber verildi, korona virüs nedeni ile hastalanan ve iyileşen insanların bir daha spor yapma şansı bitiyor çünkü virüs insanda akciğere ciddi zarar veriyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara yaptığı açıklamada “doğru virüsü kapan iyileşiyor büyük çoğunlukta gençleri öldürmüyor ama akciğerde bıraktığı hasar nedeni ile bir daha spor yapma ihtimali çok düşük” dedi.

 Çok Ağır Seyreden Ve Ölümcül Bir Hastalık

Kovid 19 virüsünün hafife alınacak bir bela olmadığını ifade eden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara “evde geçen izolasyon dönemi sonrasında uygulama yetersiz kalırsa o zaman yapılacak olan sokağa çıkma yasağıdır” dedi. Türkiye’nin korona ile verdiği mücadelede izlediği yolun doğru olduğunu belirten Prof. Dr. Kara “ bu hastalık çok ağır seyreden ve ölümcül bir hastalık bu nedenle evde kalınması gerekli, doğru hastalıktan iyileşenlerin sayısı fazla ama Kovid 19 virüsü akciğerde onarılması imkansız hasarlar bırakıyor. Hastalıktan iyileşenler kendilerini çok iyi hissedebilir bu da normal ama akciğerlerde ki tahribat ciddi boyutlara ulaşıyor” dedi.

Bir Daha Spor Yapamama İhtimali Çok Yüksek

Korona virüsün akciğerlere verdiği zararın ürkütücü boyutta olduğunun altını çizen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara salgına yakalanan ve hastalık yaşayan daha sonrasında ise iyileşen sporcuların süreç sonunda eski spor yaşamlarına kaldıkları yerden devam etmelerinin zor olacağını kaydederek “korona virüs nedeni ile hastalık yaşayan ve iyileşen oyuncuların bir daha spor yapamama ihtimali çok yüksek” dedi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikFenerbahçe Beko’da Kovid 19 Paniği
Spor Güncel, sizler için gündemi takip eder ve usta yazar kadrosu ile en can alıcı konuları sizlerle buluşturur. Detaylı analizleri ile sporun nabzını tutar ve bahis tutkunları için bir rehber niteliği taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here