THY Euroleague maçlarında yaşanan sıkışıklıklar nedeniyle mağdur olan takımlara yönelik karar açıklandı. Euroleague’nin internet sitesinden yapılan açıklamayla birlikte Avrupa Basketbol Ligleri Birliği ULEB görüşmesi, gelecek sezonun takvim düzenlemesi kararını çıkarttı.

Anlaşmaya varılan konuların başında gelen takvim düzenlemeleri, özellikle maç sıkışıklıklarının yaşanmaması ve bir haftalık mola verilebilmesini sağlayacak şekilde yapıldı. ULEB’e bağlı olan 11 lig üyesinin onay vermesiyle birlikte, Avrupa Kupası olan sezonda bir hafta önceden 3 Ekim tarihinde maçlar başlayacak.

Dünya Kupası Baskısı Ortadan Kalkacak

Dünya Kupası’nda mücadele etmek isteyen oyuncuların yaşadığı maç trafiği nedeniyle tüm sorunların ortadan kalkması sağlanacak. Özellikle ULEB yönetimi ve Avrupa Ligi Ticari Varlıkları Kurulu tarafından alınacak olan karar, açıklamanın resmi bir şekilde yapılmasını sağlayacak. ECA tarafından resmiyete dökülmesi beklenen kararın en kısa süre içerisinde onaylanması ve hem Dünya Kupası için hem de lig için oyuncuların çok kısa aralıklarla maç yapmasının önüne geçilmiş olacak.

Çok fazla maç oynanması nedeniyle baskıyla karşı karşıya kalan oyuncuların FIBA Dünya Kupası Elemeleri bünyesinde yer almaları mümkün olacak şekilde karar verildi. Maç trafiğinin azaltılması için 27 Kasım tarihinde yapılmasına hükmedilen Avrupa Kupası maçının oynanmaması yönünde karar çıkarıldı.

Kulüpler Bir Hafta Dinlenme Arası İstedi

FIBA Dünya Kupası elemelerinde maçlara katılmak isteyen oyuncuların maç trafiğinin azaltılabilmesi için bir maçla ilgili güncelleme yapıldı. Normalde 27 Kasım’da yapılacak olan maçın yapılmamasına karar verildi. Bu sayede oyuncuların da 29-30 Kasım 2018 tarihlerinde Dünya Kupası müsabakalarında yer alma fırsatına sahip olacaklar. Euroleague ve Dünya Kupası’nın çakıştığı maç günlerinin önüne geçilebilmesi ve art arda maç oynanmaması için böyle bir karar verildi.

Kulüplerin ayrıca bu süre zarfında son 16 turu ve normal sezon içerisinde bir haftalık dinlenme imkanına sahip olması sağlanacak. Bir haftalık dinlenme hem oyuncular hem de teknik heyet için Dünya Kupası müsabakalarında gösterilecek olan performansa doğrudan etki edecektir. Talebin kabul edilmesi ve takımların bir hafta boyunca maç yapmamasına yönelik fikir birliğine varıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here