Konyaspor takımının başındayken ani bir kararla görevine son verilen Rıza Çalımbay, birçok konu hakkında açıklama yaptı. Tecrübeli teknik adam, özellikle Beşiktaş’ta çalışma hususunda oldukça istekli olduğunu söyledi.

Futbol Hayatım İyiydi

Türk futbolunun en efendi hocalarının başında gösterilen Rıza Çalımbay, son olarak Konyaspor takımını çalıştırmıştı. Başarılı teknik direktör yapmış olduğu açıklamada şunları ifade etti; futbol yaşantım son derece iyi geçmişti. Tam 20 sene boyunca Beşiktaş takımının formasını giydim. Oradan milli takıma yükseldir. Siyah beyazlı kulübün tarihinde en çok oynayan ve en fazla şampiyonluk yaşayan kişiyim. Oldukça sakin bir yapım vardı. Kariyerim boyunca 2 ya da 2 sarı kart gördüm, dedi.

Krizleri Yönetmesini İyi Bilirim

Sözlerine devam eden Rıza Çalımbay şunları ifade etti; Anadolu takımlarının bir kısmını çalıştırdım. Hoca olarak görev yaptığım ekipler genellikle kriz içinde olanlardı. Örneğin İzmir temsilcisi Göztepe’de çalıştım. Hiç bir şekilde maddi konuları gündeme getirmedim. Bana göre en büyük camia ve takımlardan birisidir. Çok güzel günlerim oldu. Ardından kariyerimin ikinci takımı olan Denizlispor ile çalıştım. Takıma büyük bir katkı sağladım ve o dönem ligi 5.sırada bitirdiler. Avrupa liginde mücadele ettiler. Rize, Sivas ve Antalya gibi ekiplerde görev aldım. Trabzonspor ile başarı yakaladım ve takım ligi 5.sırada bitirdi.

Beşiktaş benim için son derece özel bir takım ve yeri ayrı. Eğer bana bu kulüpten bir teklif gelirse hiç düşünmeden kabul ederim. Siyah beyazlılarla hiç bir şekilde para konuşma. Çünkü orası benim doğduğum yer. Beşiktaş ile çalışmak benim için tam anlamıyla bir gururdur. Hayatım boyunca hep o takımın formasını giydim, dedi.

Yabancı Sayısı Çok Fazla

Türkiye süper liginde uygulamadan olan yabancı futbolcu kuralına da değinen Rıza hoca şunları ifade etti; bana göre yabancı kuralının değişmesi lazım. Çünkü 14 futbolcu sayısı çok fazla. Bu durum Türk futbolunun gelişmesinin önünde bir engel. Milli takım iyi başladı. Şenol hocanın vermiş olduğu karar çok isabetleydi. Daha başarılı olacaklarını düşünüyorum, dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here