Geçtiğimiz gün Halis Özkahya ve Hüseyin Göcek’in dinledirilmesi kararının ardından, MHK Başkanı Namoğlu önemli açıklamalar yaptı.

Onları Kazanmak İstiyoruz

Yusuf Namoğlu, dinlendirilen hakemler ile alakalı olarak şunları söyledi; Salı günleri oturup, ligdeki maçlara dair değerlendirmeler yapıyoruz. Galatasaray ile Konyaspor arasında oynanan müsabakada, penaltı pozisyonu çok konuşulmuştu. Biz de durumunu inceledik. Hem orta hakemimizi hem de VAR odasındaki hakemimizi hatalı buldu. Bundan dolayı ikisine de bir süre maç vermemeye karar verdik. Ancak bu durum yanlış anlaşıldı. Bizim hakemlerimizi yok etme ya da onlara düdüklerini astırma gibi bir derdimiz söz konusu olamaz. Vermiş olduğumuz bu karar ile onları bir nevi koruma altına aldık. VAR sistemine büyük yatırım yaptık. Bunun için çok para harcadık. Bu yüzden sistemi korumamız gerekiyor, dedi.

Hakemler Kolay Yetişmiyor

Sözlerine devam eden Namoğlu şunları ifade etti; Türkiye’de bir hakemin yetişmesi hiç de kolay değil. Özellikle FIFA kokartlı hakemlerimiz için çok büyük emek sarf ediyoruz. İki hakem de bizim için değerli. Aldığımız bu karar sonrasında onları kazanmayı amaçlıyoruz. Hakemlerimiz sözleşmeli bir şekilde çalışıyorlar. Bir süre maç alamayacaklar. Cezalarını çekmeleri lazım. Başarılı olanlar daha fazla müsabaka alır, dedi.

VAR’a Gitmemişti

Geçtiğimiz hafta oynanan müsabakada Galatasaray maçı tek farklı skor ile önde götürürken, sarı kırmızılı takımın ceza sahası içinde bir pozisyon yaşanmıştı. Bu pozisyonun ardından Hüseyin Göcek penaltı noktasını göstermişti. Hatta pozisyona itiraz eden ve topu sert bir şekilde hakeme fırlatan Serdar Aziz de kırmızı kart görmüştü. Yaşanan bu gelişmeden sonra takım ve taraftarlar büyük bir tepki göstererek, hakemin neden VAR’a gitmediğini sormuştu. TFF ise maçı incelemeye alacaklarını açıklamıştı. Yapılan incelemeden sonra alınan karar ile Halis Özkahya ile Hüseyin Göcek hatalı bulundu. İki hakemin dinlendirilmesi yönünde bir karar alındı. Bu karara diğer takım taraftarları ise büyük bir tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here